Priatelia, niektorí z vás by sa možno divili, obdobnú katastrofu vie spôsobiť aj voda. Raz som na vlastné oči videl v Belgicku, ako kamión odbočoval prudko vpravo po vykládke z obchodného domu a zo strechy návesu sa mu vyvalila poriadna masa vody, ktorá dopadla na osobák vchádzajúci na parkovisko. To kvantum vody zletelo zväčša na čelné okno, pán za volantom auta sa zľakol a tresol do návesu. Našťastie vodič kamiónu si to hneď všimol a neťahal ďalej, v okamihu zastal. Úprimne, nechcel by som byť potom v koži kamionistu, aj keď tentokrát vznikla ujma len na majetku. Ale mohlo sa tomu zabrániť aj pomocou tohto systému vakového napínania strešnej plachty návesu.

Systém RSAB zabraňuje nebezpečnej tvorbe námrazy na strešnej plachte

schmtz cargobull rsab..2

Sneh a dážď môžu počas zimného obdobia viesť k nebezpečnej tvorbe námrazy na strešných plachtách. So systémom RSAB (Roof-Safety-AirBag) ponúka Schmitz Cargobull riešenie, ktoré zabraňuje kritickej tvorbe námrazy, a obmedzuje tak prípadné bezpečnostné riziká.
Jedná sa o vzduchový vak umiestnený medzi stropnou plachtou a priečnikmi strechy. Vak sa nafukuje vďaka pripojeniu na systém stlačeného vzduchu vozidla a je prevádzkyschopný aj v prípade odpojenia návesu. Po nafúknutí sa stred strešnej plachty zdvihne o cca 175 milimetrov a získa tvar podobný sedlovej strechy. Vďaka tomu voda, ktorá by sa na streche za normálnych okolností hromadila, voľne odteká. Nedochádza k tvorbe ľadových dosiek, ktoré by sa následne pri jazde zo strechy uvoľňovali. To by mohlo viesť k riziku spôsobenia dopravnej nehody či v lepšom prípade len k pokute.

Vak sa plne nafúkne tlakom len 0,05 bar a to počas 90 sekúnd. Pri napojení na elektrický okruh vozidla (24 V) je tlak v hadici priebežne kontrolovaný a pri zmene vonkajšej teploty je automaticky upravený. Deaktivácia je možná stlačením tlačidla na ovládači RSAB alebo zošliapnutím brzdového pedálu. Dôležité je, že nie je ovplyvnený brzdný účinok súpravy. Dodržanie predpísanej výšky štyroch metrov počas jazdy vozidla je zaistené núteným vypustením vzduchu pri zošliapnutí pedála brzdy.
Schmitz Cargobull ponúka systém RSAB priamo z výroby alebo ako dodatočnú výbavu. Montáž systému nie je komplikovaná a môže ju vykonať ktorýkoľvek z autorizovaných servisných partnerov spoločnosti Schmitz Cargobull. Časová náročnosť tohto úkonu je cca 3 hodiny. Orientačná cena sady je 1.400,- EUR bez DPH.

Výhody:

– Jednoduché, rýchle a bezpečné očistenie strechy
– Predĺženie životnosti plachty až o 20% (nedochádza k jej prevesovaniu)
– Zníženie spotreby paliva vďaka menšiemu aerodynamickému odporu (plachta sa za jazdy „netrepe“)
– Možnosť použitia na plachtových návesoch so zdvíhacou a zhrňovacou strechou
– Zníženie rizika poškodenia nákladu (zabraňuje prelínaniu vody)
– Prevencia od prípadných súdnych sporov pri nehodách spôsobených odpadávajúcimi kusmi snehu a ľadu

Zdroj: cargosvet.sk / CENTRAL EUROPE TRAILER / RSAB

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.