Všetko, čo je pripojené k internetu, je potenciálne hacknuteľné. Nezáleží na tom, či ide o auto, smartfón, alebo dokonca chladničku. V prípade áut môže byť ich napadnutie hackermi zrejme najfatálnejšie. Iba 19-ročný hacker David Colombo sa dokázal nabúrať do viac ako 20 Tesiel po celom svete a dokonca ich vie  uviesť do pohybu, informuje portál Bloomberg.

Ak si fanúšikom akčnej série Rýchlo a zbesilo, určite poznáš scénu z ôsmeho dielu, kde hackeri napadli všetky autá napojené na internet a prevzali nad nimi kontrolu.

Vo filme tak nastal absolútny chaos na cestách a ak by sa niečo podobné stalo v reálnom svete, následky by boli určite fatálne. Problémom ale je, že takýto scenár je teoretický možný už aj v reálnom svete.

Takmer všetky nové autá sú napojené na internet, vďaka čomu môžu získavať OTA aktualizácie softvéru, dostávať informácie o aktuálnej doprave zdieľané do navigácie a tiež môžeš vďaka tomu skrz smartfón na diaľku ovládať niektoré funkcie auta.

Každá pozitívna vychytávka má ale aj svoju odvrátenú stránku a tú nám v prípade áut pripojených na internet ukázal iba 19-ročný hacker.

Auto dokáže odomknúť, ale aj naštartovať

David Colombo na svojom twitteri uviedol, že sa mu podarilo získať kontrolu nad viac ako 23 Teslami v 13 krajinách sveta. Ako uvádza portál Futurism, podľa mladého hackera nejde tak o bezpečnostný problém automobilky, ako o nezodpovednosť a chyby samotných majiteľov napadnutých Tesiel.

Ako ďalej David píše, v napadnutých elektromobiloch dokáže odomykať dvere, zapínať a vypínať svetlá, ovládať audio či naštartovať vozidlo. Podľa jeho slov zatiaľ nedokázal úplne prevziať kontrolu nad vozidlom, teda uviesť ho do pohybu a jazdiť s ním na diaľku. Je možné ho ale naštartovať a po krátku dobu sa s ním hýbať.

Aj scenár úplného prevzatia kontroly na diaľku ale podľa neho potenciálne je možný. S vodičom na palube našťastie nedokáže prevziať kontrolu nad riadením auta v žiadnom prípade. Dokáže mu však počas jazdy meniť hlasitosť, prepínať skladby alebo blikať diaľkovými svetlami.

Colombo samozrejme s týmto problémom informoval aj Teslu, ktorá ihneď začala konať a v krátkom čase prisľúbila opravnú aktualizáciu. Kvôli citlivosti problému zatiaľ detailnejšie informácie 19-ročný hacker nezverejnil. Po oprave problému zo strany Tesly ale prezradí aj detaily o tejto závažnej chybe.

Zdroj: fontech.startitup.sk

obr.: Tesla / Fontech

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.