Trochu sa nám roztrhlo vrece s ponukami plne elektrických nákladných automobilov viacerých značiek, no je dosť zaujímavé si ich predstaviť pri každodennej pracovnej činnosti v bežnej premávke. Volvo nechalo spraviť prvý nezávislý test energetickej účinnosti ťažkých nákladných vozidiel. Údajne elektrické FHčko prekročilo svoj oficiálne udávaný dojazd a spotrebovalo o 50% menej energie ako rovnaký ťahač spaľujúci naftu.

Testovaným nákladným vozidlom bolo Volvo FH Electric, vozidlo s nulovými emisiami výfukových plynov, s trvalým výkonom 490 kW a celkovou hmotnosťou súpravy 40 ton. Nemecký novinár Jan Burgdorf otestoval nákladné vozidlo na Green Truck Route, 343 km dlhej trase, ktorá zahŕňa rôzne diaľnice, kopcovité terény a užšie cesty, ktoré sa využívajú pre testovanie nákladných vozidiel rôznych výrobcov v širokej škále podmienok. Volvo FH Electric si po celú trasu udržalo priemernú rýchlosť 80 km/h, čo bolo porovnateľné s vozidlom Volvo FH s naftovým pohonom vybaveným balíkom pre úsporu paliva I-Save. Na základe spotreby energie, a to iba 1,1 kWh/km, malo elektrické nákladné vozidlo celkový dojazd 345 km na jedno nabitie.

Musím povedať, že jazda s týmto vozidlom je rovnako agilná, alebo dokonca agilnejšia ako s naftovým vozidlom. Vodiči budú veľmi prekvapení, ako jednoducho sa riadi, aké je tiché a ako výborne reaguje. Nie sú tu cítiť žiadne vibrácie,“ hovorí Jan Burgdorf.

volvo fh elektric..3

Údaje z testu vozidla:
Celková hmotnosť súpravy: 40 ton
Priemerná rýchlosť: 80 km/h
Spotreba energie: 1,1 kWh/km
Kapacita akumulátorov: 540 kWh
Výstupný výkon: 490 kW trvalý výkon
Celková dĺžka skúšobnej dráhy: 343 km
Celkový dojazd na jedno nabitie: 345 km
Testované Volvo FH Electric dokáže počas bežného pracovného dňa najazdiť až 500 km, pokiaľ sa k nemu pridá dobíjanie, napríklad v čase obednej prestávky.

Pravdu povediac priatelia, neviem si predstaviť ako by som slovenskému špeditérovi oznamoval, že som dnes najazdil 340 kilometrov, bol to super deň, lebo sa mi podarilo v Nemecku nestáť v kolóne ani desať minút. Mám odjazdených 4 hodiny a 28 minút, práve som zaparkoval pri nabíjacej stanici a idem si ľahnúť k filmu J

Úprimne si myslím, že nejeden vodič by takéto podmienky s radosťou prijal. Žiaden pach nafty na oblečení, keďže občas prehadzovať tankovaciu pištoľ popod náves k druhej nádrži je „veľká radosť“, absolútne ticho za jazdy, len príjemný kvalitný zvuk hrajúceho rádia z reproduktorov s decentným sprievodom odvaľujúcich sa pneumatík na vozovke. Len ťažko povedať, ako by to znášali majitelia prepravných spoločností, že ich nákladné vozidlá plnia úlohy na 60-70%…

Volvo Electric

Nahradiť celkovo vozidlá so spaľovacím motorom elektrickými vozidlami je podľa môjho názoru nereálne a kto má inú predstavu, myšlienkami lieta niekde vo svojom krásnom sne z inej dimenzie. Na druhej strane musím podotknúť, že tento druh pohonu bezpochyby bude mať svoje využitie a onedlho sa nejeden vodič začne tešiť, že osedláva nielen VOLVO FH Elektric, ale aj akýkoľvek iný elektrický nákladiak. Pre nás Slovákov si stačí predstaviť len zásobovanie automobiliek z ich logistických centier a razom sa zmení pohľad na diaľkovo nerentabilný elektromobil. Z toho, čo nám nedávalo zmysel sa stane prínosný ťažký nákladný automobil s využitím na 100%. Ak bude nabíjacia infraštruktúra v závodoch dotiahnutá do zdarného cieľa a počas nakládky alebo vykládky sa ťahač bude nabíjať, dokáže kyvadlovo slúžiť plnohodnotne bez zbytočných prestojov. Vtedy čísla ukážu aj najzarytejším odporcom elektromobility, že tento druh pohonu dáva zmysel pri nákladnej preprave.

 Zdroj: Cargosvet.sk / Volvo Trucks

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.