Vypočítali sme, odkiaľ sa vám oplatí dochádzať. Ide o desiatky kilometrov.

Ilustračná snímka.

Ilustračná snímka.Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Rastúce ceny pohonných hmôt, ktoré prekonávajú už bradaté historické maximá. S týmto problémom bojujú mnohé krajiny po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Niektoré vlády, aj v našom regióne, preto zavádzajú protiinflačné opatrenia, čo sa výrazne dotkne aj Slovákov. A nielen v pohraničných oblastiach, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Takto pred rokom sme liter benzínu natankovali v priemere za 1,2 eura. Už vtedy išlo o výrazný cenový nárast, keďže len pár mesiacov predtým sa nafta, ale aj benzín, dali bez pár centov natankovať za jedno euro.

Na toto obdobie už môžeme definitívne zabudnúť. Rok 2021 bol rokom rastu cien. Z týždňa na týždeň benzínky prepisovali svoje cenovky, až kým liter benzínu v priemere nestál 1,5 eura.

Cenový rast sa ustálil v novembri. V nasledujúcich týždňoch nastal aj mierny pokles. Momentálne tak tankujeme liter benzínu za 1,46 eura a naftu za 1,36 eura.

Poliaci radikálne znížili DPH

Napriek tomu, že aj naše susedné krajiny bojujú s vysokými cenami pohonných hmôt, dokážu si zabezpečiť lacnejšie tankovanie. Vo všeobecnosti máme najdrahší benzín v regióne, drahšia nafta je len v Rakúsku a Česku.

Najvýraznejší rozdiel je v cenách benzínu. V Poľsku totiž vodiči natankujú liter benzínu aj nafty iba za 1,25 eura. Relatívne dobre sú na tom aj v Maďarsku (1,29 €/l). A tento rozdiel sa ešte výrazne zvýši.

Poľská vláda v snahe o spomalenie inflácie totiž 1. februára dočasne zníži DPH na pohonné hmoty zo súčasných 23 percent na 8 percent. V prepočte tak ceny motorových palív klesnú o 15 centov na liter. Toto opatrenie bude v platnosti až šesť mesiacov.

V praxi to znamená, že kým na Slovensku bude stáť liter benzínu 1,46 eura, tak v Poľsku len 1,1 eura. Práve tento fakt môže opäť rozhýbať benzínovú turistiku. Tá sa bude oplácať aj Slovákom, ktorí žijú ďalej od pohraničných oblastí.

Do výpočtov sme zahrnuli priemernú 50-litrovú nádrž a priemernú spotrebu 6 litrov na 100 kilometrov.

PRÍKLAD: Ak chcete na jednej nádrži ušetriť aspoň 10 eur, tak sa vám oplatí ísť tankovať do Poľska v prípade, že bývate približne 60 km od hraníc. Maximálne môžete na jednej nádrži ušetriť až 18 eur, ale to by ste museli bývať len pár kilometrov od hraníc.

Poľsko bude naša prvá voľba

Obyvatelia pohraničia už informáciu o zlacňovaní benzínu a nafty zachytili. Podľa ich slov si okrem natankovania aj nakúpia potraviny. Poliaci totiž aj na ne dočasne znížili DPH, a to na rovnú nulu.

„Zvyknem tankovať v Poľsku a určite pôjdem aj po 1. februári. Za ušetrené peniaze tam ešte urobím aj veľký nákup, keďže znížili aj na ne DPH,“ povedal Ivan zo Svidníka.

„Vzhľadom na to, že bývam v pohraničí, určite pôjdem do Poľska natankovať. Navyše to spojíme aj s nákupmi. Určite dosť ušetríme oproti slovenským cenám. Takto isto chodia známi, keďže na pohraničí už máme dva čerpacie stanice,“ uviedol zas Martin, ktorý býva neďaleko Svidníka.

Aj mnohí ďalší oslovení sú nastavení rovnako, ich prvou voľbou bude od februára Poľsko.

Maďari zastropovali ceny, vláda nechystá žiadne opatrenia

Na rastúce ceny pohonných hmôt zareagovali aj naši južní susedia. V Maďarsku od polovice novembra platí tzv. cenový strop, teda cena benzínu a nafty nemôže stáť viac ako 1,33 eura za liter. Ako sme spomínali, momentálne sa tam tankuje za 1,29 eura za liter.

PRÍKLAD: Ak chcete na jednej nádrži ušetriť aspoň 5 eur, tak sa vám oplatí ísť tankovať do Maďarska v prípade, že bývate približne 20 km od hraníc. Maximálne môžete na jednej nádrži ušetriť až 8,5 eura, ale to by ste museli bývať len pár kilometrov od hraníc.

Slovensko má dlhodobo najvyššie ceny pohonných hmôt v regióne a rekordná inflácia v súbehu opatrení okolitých štátov tento rozdiel ešte zvýrazňuje. Napriek tomu, podľa našich informácií, ministerstvo financií neplánuje znížiť DPH ani spotrebnú daň v tomto segmente. A to prichádza ďalšie zdražovanie.

„Do konca januára nastane rast o 2 až 3 centy za liter. Príčinou je zdraženie ropy na 82 dolárov za barel, čo je najvyššia cena od konca novembra. Pred mesiacom bola cena 75 dolárov za barel,“ vysvetlil komoditný analytik Boris Tomčiak.

Pre vodičov ani dlhodobejšie predpoklady neveštia nič dobré, keďže globálna spotreba ropy rastie a už v druhej polovici roka dosiahneme predpandemické maximum.

„Na súčasnej zvýšenej úrovni ostanú ceny pohonných hmôt dlhšiu dobu. Výraznejšie zlacnenie nie je vzhľadom na vysokú spotrebu pravdepodobné,“ uzavrel Tomčiak.

Zdroj: tvnoviny.sk

Ilustračné foto: Bystricoviny

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.