BRATISLAVA – Mať auto je dnes pre niektorých Slovákov stále luxusom, ktorý si nemôžu dovoliť. Najmä pre rôzne poplatky, povinné zmluvné poistenia, ceny pohonných hmôt, náhradných dielov, ceny v servisoch. Preto je niekoho výhodnejšie auto predať alebo dokonca zošrotovať. Najmä ak je auto nepojazdné alebo ho už nechcete používať.

Zošrotovať auto je extrémna a posledná vec, ku ktorej by ste sa mali odhodlať, ak sa chce auta zbaviť. Odhlásenie vozidla z evidencie pritom to nie je žiadny zložitý proces. Stačí splniť základné podmienky, zaplatiť správne poplatky a máte po starostiach. Dôvodov na dočasné odhlásenie auta je viacero. Auto nechcete pár mesiacov alebo rokov používať, je nepojazdné alebo je tu iný relevantný dôvod. Napríklad odcestovanie do zahraničia. „Dôvodom je aj to, že vozidlo môžete využívať na podnikanie, no snažíte sa o optimalizáciu nákladov a na určitý čas ho nebudete potrebovať,“ uvádza portál superpoistenie.sk. Nezabudnite, že v prípade dočasného vyradenia auta z evidencie, nemôžete na ňom jazdiť počas celého trvania vyraďovania a musíte dodržať zákonné podmienky.

Vozidlo nemôže byť zničené ani rozpredané na náhradné diely a nemôžete ho používať na cestných komunikáciách. V období dočasného vyradenia musí byť auto prístupné kontrolným orgánom. Výnimkou je prípad, ak auto odovzdáte na zošrotovanie, teda na spracovanie a potom ho vyradíte z evidencie vozidiel. „Keď ste majiteľom daného auta, počas dočasného vyradenia je možné požiadať o prevod tržby auta na iného človeka, zápis držiteľa či majiteľa auta a zmeny vlastníckych práv,“ informuje portál superpoistenie.sk. Pri odhlásení musí mať auto platnú STK a zaplatené povinné zmluvné poistenie aj uhradený správny poplatok.

Do lehoty 15 dní od vydania rozhodnutia o dočasnom odhlásení, máte povinnosť odovzdať technický preukaz a tabuľky s evidenčným číslom vozidla na dopravnom inšpektoráte. Ale čo v prípade, ak sa opätovné rozhodnete zaradiť auta do prevádzky? V okamihu, ako uplynie lehota dočasného odhlásenia vozidla, máte povinnosť sa do obdobia 30 dní dostaviť na dopravný inšpektorát. Následne môžete požiadať o opätovné zaradenie auta do evidencie a policajtom preukážete aj platné povinné zmluvné poistenie. Za túto službu sa platí 5 € a doklady o vykonanej technickej či emisnej kontrole nie sú nutné,“ konštatuje portál superpoistenie.sk.

Koľko stojí dočasné odhlásenie vozidla?

do 1 roka – 5 €

od 1 do 2 rokov – 20 €

od 2 do 4 rokov – 35 €

od 4 do 6 rokov – 70 €

od 6 do 10 rokov – 170 €

nad 10 rokov – 350 €

Pri odhlásení vozidla potrebujete platný doklad totožnosti, ak vozidlo využívate na podnikateľské účely aj originál výpisu z obchodného registra, prípadne živnostenský list. Ďalej osvedčenie o evidencii časť II a ak máte čipovú kartu alebo osvedčenie o evidencii časť I, treba predložiť aj tie. V období, keď ste sa rozhodli pre dočasné odhlásenie vozidla, neplatíte povinné zmluvné poistenie, o čo by ste mali informovať vašu poisťovňu.

Zdroj: Zoznam.sk / Peter Korček

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool1bad0lol0sad

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.