Na Slovensku spolu s utečencami pribúdajú aj autá s ukrajinskými evidenčnými číslami. Je teda len otázkou času, kedy niektoré z nich bude mať nehodu.

Ilustračný obrázok k článku Bystričania, kto vám preplatí nehodu s ukrajinským autom bez poistky?
Zdroj: Polícia SR – BB kraj

Poisťovne zatiaľ nemusia vo veľkom riešiť škody na autách, ktoré spôsobili ukrajinské vozidlá na území Slovenska.

Je však jasné, že taká situácia sa môže stať komukoľvek. Problém je, že ukrajinskí vodiči sú väčšinou poistení len pre územie Ukrajiny. Slovenskí šoféri zatiaľ môžu byť pokojní, aj keby sa zrazili s takýmto Ukrajincom. Riešenie tu je, ale len dočasné.

Uhradíme to!

Dobrú správu pre všetkých slovenských i ukrajinských vodičov priniesla Slovenská kancelária poisťovateľov. Na svojej webstránke zverejnila prísľub, že minimálne do konca marca bude z garančného fondu preplácať škody spôsobené vozidlom z Ukrajiny bez riadnej poistky.

Pre účastníkov prípadnej slovensko-ukrajinskej dopravnej nehody je to veľká úľava. V čase vojny totiž ukrajinské poisťovne nemusia fungovať v riadnom režime a vymáhanie náhrady škody by mohlo byť riadne komplikované, ak nie nemožné. Na Slovensko sa mohlo dostať aj mnoho ukrajinských áut, ktoré žiadnu poistku nemajú a problém je ešte širší.

„Z dostupných informácií vieme, že väčšina Ukrajincov má svoje autá poistené výlučne pre územie Ukrajiny a útekom z krajiny ich autá zostali bez poistnej ochrany,“ hovorí finančný analytik z OVB Allfinanz Marián Búlik pre portál finsider.sk

Čo teda robiť, ak sa zrazíte s ukrajinským autom a nie ste vinníkom nehody? Určite postupujte tak, ako pri akejkoľvek inej nehode – urobte dôkladnú dokumentáciu, spíšte potrebné doklady, všetko nafoťte a ak je vzniknutá škoda značná, zavolajte aj políciu.

Následne kontaktujte Slovenskú kanceláriu poisťovateľov a nehodu im nahláste. Celý proces je jednoduchý a minimálne do konca marca máte istotu, že vám škodu preplatia.

A čo ďalej?

Slovenská kancelária poisťovateľov zatiaľ garantuje preplatenie škôd za ukrajinských vodičov len do konca marca. Lenže tisíce Ukrajincov sa zo slovenských ciest dovtedy istotne nestratia. Čo teda ďalej?

Všetko zrejme bude záležať od počtu škodových udalostí s ukrajinskými vozidlami. Slovenská kancelária poisťovateľov ešte o ďalšom postupe od apríla nerozhodla.

Ukrajinci však majú podľa Finsideru možnosť dohodnúť si v Slovenskej kancelárii poisťovateľov aj hraničné poistenie. Je to v podstate povinné zmluvné poistenie, ktoré platí v celej Európskej únii.

Ak už ukrajinský vodič má zo svojej domoviny poistku, ktorá mu platí aj na Slovensku a jeho poisťovňa funguje, úhrada škody sa vybavuje jednoducho.

Musí si pripraviť svoju zelenú kartu a postupovať opäť cez Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. Tá vyhľadá príslušnú poisťovňu na Ukrajine a spáruje ju s jej partnerskou inštitúciou na Slovensku, ktorá potom celú vec vyrieši s poškodeným slovenským klientom.

Zdroj: bystrica.dnes24.sk

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Add Your Comment

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.