Odporcovia očkovania vo Francúzsku zorganizovali konvoje slobody. Cez víkend chcú protestovať v Paríži a potom sa vydať na cestu do Bruselu. Vláda konvoje berie vážne a v prípad potreby chce tvrdo zasiahnuť. Veľkú účasť však neočakáva.

Bary a reštaurácie pre Holanďanov od 18. februára zostanú otvorené až do jednej hodiny ráno, napísal holandský minister zdravotníctva Ernst Kuipers v liste parlamentu. Teraz musia podniky zavrieť o desiatej večer. Do konca mesiaca na verejnosti prestane platiť aj nariadenie o dodržiavaní rozostupov, ľudia sa ale naďalej budú preukazovať dokladom o očkovaní, prekonaní choroby alebo negatívnym testom.

Vďaka uvoľneniu budú môcť v plnej kapacite otvoriť divadlá, kiná a divákov privítať športové podujatia. S potvrdením o negatívnom teste budú môcť Holanďania do nočných klubov alebo na festivaly. Holandská vláda sa ohľadom uvoľnenia poradí s odborným panelom a nové opatrenia oznámi budúci utorok, uviedol Kuipers.

Reštrikcie aj napriek stúpajúcemu počtu ľudí s pozitívnym testom postupne uvoľňujú aj ďalšie európske krajiny. Napríklad Španieli oddnes nemusia nosiť vonku rúška, Talianom podobné opatrenie skončí v piatok.

23:14 Vodiči nákladných áut protestujúci proti pandemickým opatreniam kanadskej vlády zablokovali v poradí už tretí hraničný priechod s USA, tentokrát v provincii Manitoba. TASR o tom informovala na základe správy AFP.

„Demonštrácia zahŕňajúca veľké množstvo vozidiel a poľnohospodárskej techniky blokuje hraničný priechod (pri obci) Emerson…, ktorý je tak (úplne) vyradený z prevádzky,“ napísala na Twitteri kanadská polícia.

Pre protest je už niekoľko dní neprejazdný aj most spájajúci kanadskú provinciu Ontário a americké mesto Detroit, čo donútilo niektoré veľké automobilové spoločnosti v USA aj Kanade obmedziť výrobu, približuje AFP. Kamionisti niekoľko dní blokujú tiež americko-kanadský hraničný priechod v provincii Alberta.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil v stredu blokády kanadsko-amerických hraničných priechodov za „neprijateľné“.

Protestná akcia v kanadskom hlavnom meste Ottawa sa začala koncom januára príchodom stoviek kamiónov. Tento tzv. Konvoj slobody (Freedom Convoy) a jeho stúpenci sa „utáborili“ neďaleko kanadského parlamentu a vyhlasujú, že budú protestovať, pokým nebudú pandemické obmedzenia zrušené.

Protesty podnietila požiadavka kanadských úradov na očkovanie kamionistov vracajúcich sa z USA.

Kanadská aliancia kamionistov sa od protestov dištancovala a pripomenula, že „drvivá väčšina“ šoférov nákladných áut v Kanade je zaočkovaná, informuje stanica al-Džazíra. Podľa kanadského ministra dopravy Omara Alghabru až takmer 90 percent.

21:11 Po Francúzsku či Belgicku zakázalo takzvané Konvoje slobody aj Rakúsko. V Paríži je policajná prefektúra pripravená proti nim razantne zasiahnuť a nepripustiť plánovanú blokádu ulíc hlavného mesta. Rovnaké rozhodnutie padlo aj v Bruseli a Viedni. Chystané protesty v európskych mestách sú inšpirované hnutím proti epidemickým opatreniam v Kanade.

Odporcovia protikoronaví­rusových opatrení a očkovanie proti covidu-19 vo štvrtok vyrazili z niekoľkých francúzskych miest v spoločných kolónach, od dnešného večera chceli spoločne demonštrovať v Paríži. V pondelok sa mali kolóny áut spoločne presunúť do Bruselu.

Vedenie belgickej metropoly sa rozhodlo zakázať Konvoju slobody vstup do Bruselu. Na organizovanie demonštrácie je v Belgicku nevyhnutné podať príslušnú žiadosť, a tú mesto nedostalo; akcia je teda nelegálna, uviedol starosta Philippe Close. Brusel je pripravený zapojiť mestskú aj štátnu políciu, aby zabránil vozidlám vo vjazde, pokiaľ by sa o to pokúsili napriek zákazu. Mesto chce zaistiť čo najmenší vplyv demonštrácií na verejný poriadok, napísal starosta na twitteri.

Zvolávatelia podobného protestu vo Viedni uviedli, že v piatok sa do centra rakúskej metropoly zíde až 3 000 vozidiel. Polícia v reakcii na to oznámila, že akciu zakazuje. Odôvodnila to údajným zámerom protestujúcich úplne ochromiť dopravu v strede mesta. Ďalej uviedla, že by išlo o neprijateľnú hlukovú záťaž a neprijateľné nebezpečenstvo znečistenia emisiami.

19:55 Český Senát po celodennom rokovaní neschválil vládnu novelu pandemického zákona. Podľa viacerých senátorov je v rozpore s ústavou. Poslanecká snemovňa však môže veto Senátu prehlasovať a zákon je pripravený podpísať aj prezident Miloš Zeman, informujú Novinky.cz.

Zdroj: Pravda

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Add Your Comment

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.