Koniec prekračovaniu maximálnej rýchlosti. Nové autá v EÚ dostávajú povinný obmedzovač

Už 6. júla tohto roka príde do platnosti nová legislatíva, ktorá prinesie povinné zavádzanie Inteligentného rýchlostného asistenta (ISA) do nových vozidiel predávaných v EÚ a teda aj na Slovensku.

Ten má vodičov nútiť dodržiavať rýchlostné limity, pretože pri ich prekročení začne auto pípať podobne intenzívne, ako pri nezapnutých bezpečnostných pásoch. Na blížiace sa zavedenie tejto novinky už vlani upozornila Európska rada pre bezpečnosť dopravy.

ETSC

Dobré, ale aj tie otravné

Európska únia minulý rok priniesla návrh, aby boli všetky nové automobily, dodávky a tiež aj nákladné autá či autobusy od tohto roka štandardne vybavené plejádou nových asistentov.

S tými ostatnými asi žiadny Slovák problém mať nebude, hoci vo výsledku môžu zdvihnúť konečnú základnú cenu u nás predávaných vozidiel vyššie. Hovoríme o povinnom systéme núdzového brzdenia alebo asistentovi držania vozidla v jazdnom pruhu.

Už trochu kontroverznejšia je „čierna skrinka“, teda systém EDR, ktorý bude (podobne ako v lietadlách) uchovávať kľúčové informácie o jazde bezprostredne pred nehodou. Analyzovať bude možné napríklad okamžitú rýchlosť vozidla, uhol natočenia volantu, silu stlačenia akcelerátora alebo to, či mal vodič a posádka zapnuté bezpečnostné pásy. Väčšina z týchto údajov sa však má zaznamenávať len v rámci posledných 5 sekúnd pred nárazom, obavy zo „špehovania“ sú tak zrejme prehnané.

Združenie distribútorov a výrobcov automobilových dielov SDCM podľa Autoviny odhaduje, že vzhľadom na rozsiahle využívanie elektroniky v moderných vozidlách a faktu, že tak-či-tak všetky potrebné informácie už dnes prechádzajú cez riadiacu jednotku vozidla, by sa zvýšenie ceny vozidiel v dôsledku zavedenia čiernej skrinky mohlo zmestiť do 70 až 80 eur. Pri systéme sledovania jazdných pruhov alebo núdzového brzdenia to však vďaka kamerám bude rozhodne viac.

Prečo vlastne?

Samozrejme, tieto nové opatrenia sa schvaľujú s jediným cieľom, a to znížiť počet smrteľných dopravných nehôd. Na základe analýz sa predpokladá, že do 15 rokov sa podarí znížiť úmrtnosť na cestách až o 25 000 ľudí ročne. Výrazne k tomu má prispieť aj najrozporuplnejšia novinka – asistent ISA.

Otravný ako nezapnuté bezpečnostné pásy… alebo Start-Stop

Systém ISA má v princípe fungovať podobne a v niektorých prípadoch dokonca lepšie, než signalizácia nezapnutých bezpečnostných pásov. Vozidlo bude po novom povinne získavať dáta o maximálnej povolenej rýchlosti na základe GPS podkladov a kamery, ktorá číta dopravné značky.

Systém ISA bude podľa homologizačného protokolu povinne aktivovaný po každom naštartovaní.

ETSC

Systém (určite k masívnej nevôli všetkých vodičov) na prekročenie povolenej rýchlosti podľa novej legislatívy musí upozorňovať vizuálne (upozornením na prístrojovej doske), aj zvukovo. O niečo menej otravnou alternatívou môže byť vibrovanie do plynového pedála.

V tomto smere neexistuje presná direktíva, automobilky totiž môžu k návrhu systému pristúpiť vlastnou cestou. Rozhodne tak na trhu uvidíme niekoľko úplne odlišných riešení.

Môžeš sa ho zbaviť?

Určite ti teraz napadá jedna najzásadnejšia otázka – Môžeš sa systému zbaviť, nepoužívať ho alebo vypnúť?

Podľa návrhu by to naozaj malo byť možné, ale len rovnako, ako sa dnes zbavíš systému Štart-Stop vypínajúceho motor auta na križovatkách v snahe ušetriť mililitre paliva a gramy emisií na úkor vyššieho opotrebenia štatéra a batérie.

Inak povedané, po každom naštartovaní bude ISA povinne zapnutý a vodič, ktorý nechce pípanie, vibrácie či blikanie upozornení, ho bude musieť pravidelne vypínať.

Akustické varovania sa ukazujú ako neúčinné

Zdá sa však, že za možnosť systém vypnúť, ešte v konečnom dôsledku môžeme byť radi. Európska komisia totiž pôvodne chcela kaskádové akustické varovania z návrhu vyradiť. Podľa odborníkov nie sú dostatočne efektívne a až 90 % vodičov by ich vypla, ak by to bolo možné.

Takisto považujú za nevhodné upozornenie na prekročenie rýchlosti haptickou odozvou formou vibrácií plynového pedála. Najagresívnejší návrh dokonca hovoril o automatickom brzdení alebo obmedzení výkonu pri prekročení rýchlosti, čo by však v určitých situáciách mohlo na cestách urobiť viac škody, ako úžitku.

Až o pár mesiacov uvidíme aj to, ako budú systémy v jednotlivých autách fungovať. Čítanie dopravných značiek a ani dáta z mapových podkladov totiž nemusia byť vždy presné.

Jedno je však isté. Vo fórach a komentároch o nových automobiloch tak k elektromobilom, trojvalcovým motorom a systéme Štart-Stop pribudne ďalší triedny nepriateľ.

Zdroj: fontech.startitup.sk

Ilustračné obrázky: Freepic, TASR/Fontech, ETSC, pexels-aleksandar-pasaric

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

1 Comment

  • by Ján, Nitra
    Posted 30. apríla 2022

    Chvalabohu. Co do rýchlosti jazdy, vodici kamiónov na Slovensku nepoznajú mieru. 50-ka v obci je predsa len otravná formalita, kt. treba dodrzovat, len ked dopravé hlásenie varuje pred hliadkou. Bývam na ceste 1. tr. blízko Nitry, a tá Velká cena Slovakia Ring, ktorú si na cestách v obci kamionisti hlavne po postavení Jaguaru organizujú, je aj na bezohladné slovenské pomery vela.

Add Your Comment

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.