Aj napriek predikcii ceny pohonných hmôt budú v najbližších mesiacoch stúpať.

Tankovanie

TankovanieFoto: TASR

Na súčasnú cenu euro päťdesiat za liter benzínu budeme ešte nostalgicky spomínať. A to v prípade, ak sa naplní scenár investičnej banky JPMorgan. Tá predpovedá, že v nasledujúcich mesiacoch vystrelia ceny ropy poriadne vysoko.

Takto pred rokom sme liter benzínu natankovali v priemere za 1,2 eura. Už vtedy išlo o výrazný cenový nárast, keďže len pár mesiacov predtým sa nafta, ale aj benzín dali bez pár centov natankovať za jedno euro.

Na toto obdobie už môžeme definitívne zabudnúť. Rok 2021 bol rokom rastu cien. Z týždňa na týždeň benzínky prepisovali svoje cenovky, až kým liter benzínu v priemere nestál 1,5 eura. A dnes už môžeme povedať, že ceny vyskočia ešte vyššie.

„Momentálne je cena 88 USD za barel. Zdraženie nad 90 dolárov môže nastať už v najbližších týždňoch a v prípade pokračujúceho silného globálneho rastu spotreby sa nedá vylúčiť ani zdraženie na 100 dolárov,“ uviedol komoditný analytik Boris Tomčiak.

V najhoršom scenári takmer dve eurá za liter

Už tieto čísla z pohľadu cenoviek na pumpách vyzerajú hrozivo. Investičná banka JPMorgan ide však vo svojej predikcii ešte ďalej. Podľa jej odhadu by sa cena za jeden barel mala ku koncu roka vyšplhať až na 125 dolárov.

V takomto prípade by sa liter benzínu na Slovensku predával za nepredstaviteľné euro osemdesiat.

„Takto vysoká cena ropy a pohonných hmôt by už pre mnohé krajiny bola ekonomicky neprijateľná a spotreba by sa začala znižovať,“ utlmuje negatívne vášne Tomčiak. V praxi by to totiž znamenalo, že ceny by už poklesli.

Pre doplnenie, banka vo svojom scenári dokonca hovorí o 150 dolároch za barel. Za takúto cenu by sa malo čierne zlato predávať začiatkom budúceho roka. To by sa už cenovky na benzínkach veľmi blízko priblížili k dvojeurovej hranici.

Pre predstavivosť, ak v súčasnosti natankujete 50-litrovú nádrž za 1,5 eura za liter, tak zaplatíte 75 eur. V prípade ceny benzínu 1,8 eura by to už bolo o 15 eur drahšie.

Poliaci a Maďari už prijali opatrenia

Napriek tomu, že aj naše susedné krajiny bojujú s vysokými cenami pohonných hmôt, dokážu si zabezpečiť lacnejšie tankovanie. Vo všeobecnosti máme najdrahší benzín v regióne, drahšia nafta je len v Rakúsku a Česku.

Najvýraznejší rozdiel je v cenách benzínu. V Poľsku totiž vodiči natankujú liter benzínu aj nafty iba za 1,25 eura. A tento rozdiel sa ešte výrazne zvýši.

Poľská vláda v snahe o spomalenie inflácie totiž 1. februára dočasne zníži DPH na pohonné hmoty zo súčasných 23 percent na 8 percent. V prepočte tak ceny motorových palív klesnú o 15 centov na liter. Toto opatrenie bude v platnosti až šesť mesiacov.

Práve tento fakt môže opäť rozhýbať benzínovú turistiku. Tá sa bude oplácať Slovákom, ktorí žijú aj ďalej od pohraničných oblastí.

Zdroj: tvnoviny.sk

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.