Ani v porovnaní s inými krajinami v regióne to s nami nevyzerá ružovo.

Tankovanie - ilustračná snímka

Tankovanie – ilustračná snímkaFoto: TASR/AP/Christophe Ena

Zdieľať článok

Slovenských motoristov už niekoľko mesiacov trápia pomerne vysoké ceny za pohonné hmoty. Tie svoj strop dosiahli v novembri a v posledných týždňoch badať pozvoľný pokles. Ide však len o prechodný jav. Už o pár dní sa cenovky na benzínkach opäť začnú škriabať smerom nahor.

Takto pred rokom sme liter benzínu natankovali v priemere za 1,2 eura. Už vtedy išlo o výrazný cenový nárast, keďže len pár mesiacov predtým sa nafta, ale aj benzín, dal bez pár centov natankovať za jedno euro.

Na toto obdobie už môžeme definitívne zabudnúť. Rok 2021 bol rokom rastu cien. Z týždňa na týždeň benzínky prepisovali svoje cenovky, až kým liter benzínu v priemere nestál 1,5 eura. Na niektorých pumpách dokonca cena atakovala hranicu 1,6 eura a pri nafte 1,4 eura za liter.

Lacnejší benzín a naftu nemôžeme očakávať

Cenový rast sa ustálil v novembri, v nasledujúcich týždňoch nastal aj mierny pokles. Na prelome rokov sme tak tankovali liter benzínu za 1,46 eura a naftu za 1,36 eura. Podľa odborníka je príjemným správam koniec. Motoristi sa totiž majú pripraviť na opätovné zdražovanie. A to má prísť už o pár dní.

„Pokles cien pohonných hmôt sa v najbližších dňoch skončí a do konca januára nastane rast o 2 až 3 centy za liter. Príčinou je zdraženie ropy na 82 dolárov za barel, čo je najvyššia cena od konca novembra. Pred mesiacom bola cena 75 dolárov za barel,“ vysvetlil komoditný analytik Boris Tomčiak.

V praxi to znamená, že sa v priemere opäť dostane na cenovú hladinu 1,5 eura za benzín, prípadne 1,4 eura za naftu. Pre vodičov ani dlhodobejšie predpoklady neveštia nič dobré, keďže globálna spotreba ropy rastie a už v druhej polovici roka dosiahneme predpandemické maximum.

„Na súčasnej zvýšenej úrovni ostanú ceny pohonných hmôt dlhšiu dobu. Výraznejšie zlacnenie nie je vzhľadom na vysokú spotrebu pravdepodobné,“ ozrejmil Tomčiak.

Na Slovensku sú vyššie ceny aj v porovnaní s okolitými krajinami. A v niektorých prípadoch ide o výrazný rozdiel. Napríklad v Poľsku vodiči natankujú liter benzínu aj nafty „iba“ za 1,25 eura. Relatívne dobre sú na tom aj v Maďarsku.

Vo všeobecnosti máme najdrahší benzín v regióne, drahšia nafta je len v Rakúsku a Česku. Podľa analytika za túto situáciu dlhodobo môžu vyššie spotrebné dane a čiastočne aj vyššie marže distribučného reťazca.

Zdroj: tvnoviny.sk

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.