Do Bourges som sa dostal po celodennej jazde ako do cieľového mesta vykládky v sobotu 7.5.2022. Za normálnych okolností dátum nie je zaujímavý, avšak v nedeľu ma čakalo ohlásené výročné vysielanie k 1.výročiu prvého vysielania rádia Truck. Zaparkoval som na parkovisku pred miestnym supermarketom Intermarché voči čomu nikto nemal počas víkendu námietky. To sa teda stalo vysielacím miestom „mobilného štúdia 12“. Žltá stužka na dverách symbolizuje Dni profesionálnych vodičov, ktoré si pripomíname v nasledujúcom týždni.

Po vysielaní som sa vybral na plánovanú prehliadku mesta, a najmä katedrály, ktorá mestu zďaleka dominuje.

Múdre zdroje o meste píšu:

Bourges [burž] je francúzske hlavné mesto departementu Cher v región Centre-Val de Loire na rieke Yévre.

Názov mesta je odvodený od kmeňa Biturgov alebo od germánskeho BurgKeltské meno mesta bolo Avaricon (v latinčine Avaricum Biturigum).

V roku 52 pr. n. l. tu Gaius Iulius Caesar v bitke pri Avaricu porazil Vercingetorixa.

3. storočí sa mesto stalo sídlom biskupstva (prvým biskupom bol Svätý Ursinus) a v súčasnosti je sídlom arcibiskupstva.

stredoveku bolo sídlom grófstva a od 14. storočia vojvodstva Berry. Veľký rozkvet mesta nastal za renesancie, kedy bolo centrom francúzskej alchýmie.

Najvýznamnejšou pamiatkou je gotická katedrála sv. Štefana, zapísaná na zozname Svetoveho dedičstva UNESCO.

Viac o Bourges:

Vznik mesta

Privilegované postavenie, ktoré zaujímalo miesto Bourges počas staršej doby železnej alebo halštatskej, bolo preukázané archeologickými dôkazmi.

Vznik niekoľkých osád na konci 6. storočia av priebehu 5. storočia pred Kristom svedčí o usporiadaní územia vymedzeného sútokom riek Yèvre a rieky Auron.
Na mieste terajšej školy Littré je postavená séria kvalitných drevených budov (stopy maľovaného náteru), rešpektujúc orientáciu pozemku. Podobne je obsadený aj St Martin des Champs. Fragmenty artefaktov nájdené vo vrstvách týchto oblastí (amfora z Marseille, keramika zo severného Talianska, grécka keramika s čiernymi a červenými figúrami) sú dôkazom obchodných spojení s oblasťami Stredomoria. Ich know-how je reprodukované v „natívnej“ keramike, ktorá používa rovnaké techniky tvarovania a zdobenia.

Pohrebné predmety, najmä etrusko-talianske nádoby z bronzu, potvrdzujú dôležitosť týchto výmen. Hoci tkanina tohto prvého halštatského osídlenia nie je hustá, všadeprítomnosť keramických fragmentov (Národ, jakobíni) svedčí o rozšírení lokality, okolo ktorej boli identifikované ďalšie osady (Marmagne a Plaimpied).

Svet mŕtvych je súčasťou mestskej krajiny: od 19. storočia viaceré pohrebné nálezy (mohyly, ohrady) potvrdili vznik mesta. Zdá sa, že južne od Bourges (Military Establishments, Fonds Gaidons, Lazenay) sa nachádza rozľahlá svätyňa medzi údoliami riek Cher a Auron.

Kráľovské mesto

V roku 1100 posledný vikomt z Bourges, Eudes Arpin, predáva svoj majetok francúzskemu kráľovi Filipovi I., aby získal peniaze na svoj odchod na križiacku výpravu.
Na Vianoce roku 1137 je v románskej katedrále v Bourges za prítomnosti svojej mladej manželky Eleonóry Akvitánske korunovaný Ľudovít VII. Keď sa neskôr vydá za Henricha II. Plantageneta, toto malé územie Berry sa stane jedinou kráľovskou doménou južne od rieky Loiry, ktorá čelí majetkom anglického kráľa.
Dve hlavné stavby tohto obdobia, Veľká veža a gotická katedrála, sú symbolmi kráľovskej moci Kapetovcov a autority arcibiskupov z Bourges, prímasov z Akvitánie.

Čo sa už do článku nevošlo

Hoci v meste žije podľa Wikipédie okolo 66 ticíc ľudí, ulice boli prázdne. Výnimkou boli dvaja veselí chlapíci dopíjajúci svoje obľúbené pivko. Miestna šľachta mala nesmiernu a v tej chvíli skutočne úprimnú zábavu, že si vo fľaši nesiem Koronu .

Milan Sitár, radio Truck

foto: Milan Sitár

Zdroj informácií: Wikipédia, stránka Bourges

  • https://radioserver.online:9928/radiotruck.mp3
  • Rádio Truck

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Add Your Comment

Radio Truck je nezávislá internetová rozhlasová stanica, ktorá prináša informácie pre vodičov a hudbu na cesty.

Nainštaluj si naše aplikácie:

Kontaktné informácie

Radio Truck - O.Z. ICEPO
Staré hory 333
97602 Staré hory
Slovensko
IBAN: SK04 8330 0000 0029 0197 1137
Vklad v CZ Korunách: 2901971137 / 2010

Prispejte a podporte Rádio Truck

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.

RadioTruck © 2023. Všetky práva vyhradené.